Letni dopust se odmeri za vsako koledarsko leto posebej. Delodajalec mora delavcu vsako leto izdati odločbo, v kateri je določeno, koliko dopusta mu pripada v tem koledarskem letu.
V naslednjem članku bomo preverili kako in do kdaj mora delodajalec odmeriti dopust, ter kje je določeno, koliko dopusta delavcu pripada.
Odmera letnega dopusta
Delavec, ki opravlja delo pri delodajalcu v okviru delovnega razmerja pripada tudi pravica do letnega dopusta.
Delodajalec mora zato vsako leto posebej svojim zaposlenim odmeriti letni dopust, pri tem pa mora upoštevati kriterije, ki jih delavec v tem koledarskem letu izpolnjuje.
Rok za izdajo odločbe o odmeri dopusta je vsako leto 31. marec.
Prazniki in dela prosti dnevi, odsotnost zaradi bolezni ali poškodbe ter drugi primeri opravičene odsotnosti z dela se ne vštevajo v dneve letnega dopusta. |
|
Sklep o določitvi letnega dopusta (Odločba o odmeri dopusta) |
e-obrazec: Sklep o določitvi letnega dopusta (Odločba o odmeri dopusta)
Kje je določeno, koliko dopusta delavcu pripada?
Večini zaposlenim se dopust odmeri na podlagi Zakona o delovnih razmerjih.
ZDR-1 najprej določa, da delavcu pripada minimalno 4 tedne dopusta, ne glede na to, ali je delavec zaposlen krajši ali običajen delovni čas.
Delavcu, ki ima 5-dnevni deloven teden, delavcu pripada minimalno 20 dni dopusta. V primeru 6-dnevnega tedenskega delovnika, je minimalno število dni dopusta 24.
Dodatni dopust se prišteje:
- starejšemu delavcu, invalidu, delavcu z najmanj 60-odstotno telesno okvaro - vsaj 3. dodatni dnevi,
- delavcu, ki neguje in varuje otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo v skladu s predpisi, ki urejajo družinske prejemke - vsaj 3. dodatni dnevi,
- za vsakega otroka, ki ga neguje delavec in še ni dopolnil 15 let starosti - 1 dodaten dan.
Delavcu, ki dela ponoči vsaj tri ure svojega dnevnega delovnega časa oz. če dela ponoči vsaj tretjino polnega letnega delovnega časa (nočni delavec), pripada dodatni dopust, pri čemer pa Zakon ne določa konkretne številke. Običajno je to urejeno v kolektivni pogodbi, pogodbi o zaposlitvi oz. internemu aktu delodajalca.
Dodatnih 7 dni dopusta pripada tudi delavcu, ki je mlajši od 18 let.
Kot omenjeno je Zakon o delovnih razmerjih osnovni zakon. Drugačne kriterije, bolj ugodne kriterije za določitev letnega dopusta lahko določijo pogodba o zaposlitvi, notranji akti delodajalca oz. drugi zakoni ali kolektivne pogodbe.
Sorazmerni del dopusta
Če se delavec zaposli pri delodajalcu med letom ali pa mu delovno razmerje preneha med letom, je ta to leto upravičen do le sorazmernega dela dopusta.
Sorazmerni dopust se izračuna:
((odmerjeno št. dni dopusta) / 12) X (št. mesecev zaposlitve v koledarskem letu)
Pri izračunavanju sorazmernega dela letnega dopusta se najmanj polovica dneva zaokroži na cel dan letnega dopusta.
Če med koledarskim letom sklenemo pogodbo o zaposlitvi z drugim delodajalcem, ta delodajalec ponovno odmeri dopust, na podlagi kriterijev, ki jih je dolžan upoštevati. Vsak od delodajalcev je dolžan zagotoviti izrabo sorazmernega dela letnega dopusta glede na trajanje zaposlitve pri njem, razen če se z delodajalcema dogovorimo drugače.
e-obrazec: Potrdilo o izrabi letnega dopusta (ob prenehanju delovnega razmerja)
Povežite se z nami...
Koristne povezave v zvezi s člankom:
Pravni dokumenti:
Brezplačni pravni članki in priročniki:
Zakonodaja: