Prokurist je oseba, ki je s strani podjetja pooblaščen za zastopanje družbe napram tretjim osebam.
Niso pa pooblastila prokurista neomejena, tako da je potrebno poznati podrobnosti in omejitve, pod katerimi deluje prokurist.
V naslednjem članku bomo preverili, kdo je prokurist, kakšna je njegova vloga v podjetju, kakšna so njegova pooblastila in kako se prokurista imenuje.
Kdo je prokurist?
Prokurist je oseba, ki ga podjetje pooblasti kot zastopnika in lahko kot takšen zastopa podjetje napram tretjim osebam. To pomeni, da lahko prokurist zastopa družbo pred sodišči in drugimi organi.
Kakšna so pooblastila prokurista?
Prokurist lahko s tretjimi osebami sklepa pogodbe in proti njim zastopa podjetje, ki ga je pooblastilo. Pri podpisovanju družbe mora prokurist uporabljati podpis s pristavkom, da je to prokura.
Kakšne so omejitve prokurista?
Prokurist ne odloča o zadevah znotraj podjetja. Pooblastila prokurista se nanašajo navzven.
Prokurist prav tako ne more sklepati poslov za odsvojitev in obremenitev nepremičnin. V tem primeru je potrebno posebno pooblastilo družbe.
Prokurist prokure ne more prenesti na drugo osebo.
Kako se prokura sklene?
Družba lahko podeli prokuro eni ali več osebam po postopku, določenem v aktu o ustanovitvi.
Družba lahko podeli prokuro tudi dvema ali več osebam skupaj, tako da lahko le vse te osebe skupaj zastopajo družbo. V tem primeru velja, da lahko tretje osebe veljavno izjavijo voljo tudi samo enemu od skupnih prokuristov.
Če družba tako želi, akt o ustanovitvi lahko določi, da prokurist zastopa družbo skupaj z enim ali več zakonitimi zastopniki.
Družba lahko imenuje enega ali več prokuristov tudi samo za podružnico, vendar mora biti to izrecno označeno v registru in pri podpisu prokurista, sicer se šteje, da se prokura nanaša na celo družbo.
Prokura se sklene s sklenitvijo pogodbe o prokuri, kjer stranki določita svoje obveznosti.
e-obrazec - Pogodba o prokuri
Kdo odloča o podelitvi prokure, je odvisno od oblike družbe. Pri s.p.-ju odloča podjetnik. Pri osebnih družbah, kot sta k.d. in d.n.o., o tem odločajo vsi družbeniki. Pri d.o.o. postavitvi prokurista odločajo družbeniki, razen če družbena pogodba, v določbah o upravljanju družbe, določa drugače. |
|
Pogodba o prokuri |
Prokurista je potrebno vpisati v poslovni register, ter ga prijaviti v obvezna socialna zavarovanja.
Prokura se lahko vsak čas prekliče.
Povežite se z nami...
Koristne povezave v zvezi s člankom:
Brezplačni pravni članki priročniki:
Koristni pravni dokumenti in pogodbe:
Dokumenti:
Rubrike na Informiran.si:
Pravna pomoč: