Ko se znajdemo v slabi finančni situaciji, je najslabša izbira pasivnost in vdaja v usodo. Čeprav ne vedno, pa se včasih da storiti marsikaj, da se iz finančne krize izvlečemo in tako poskusimo zaživeti normalno življenje.
V nadaljevanju boste našli nekaj nasvetov, ki vam bodo koristili v boju s prezadolženostjo. Marsikateri se na prvi pogled zdi povsem preprost, kljub temu da pogosto prinese razliko, ali se bomo iz finančne krize izkopali ali pa bomo potonili še globlje.
Ne zatiskajte si oči pred upniki
Upnik skoraj nikoli ne pozabi svojih terjatev.
Zato je najslabše, kar lahko v tej situaciji storite, da si zatisnete oči in poskušate temu "ubežati".
Oblikujte si načrt. Poimensko si naredite seznam upnikov in njihovih terjatev. Naredite si načrt in poskusite najti rešitev za vsakega upnika posebej. Pomembna je pravočasna in proaktivna komunikacija, ki naj se začne z Vaše strani.
Sklenite dogovor z vašimi upniki
V primeru, odplačila kredita, takoj ko vidite, da le-tega ne boste mogli odplačevati, kontaktirajte banko in se poskusite dogovoriti za reprogramiranje. Če ste dohodek izgubili le začasno, bodo morda pristali na zamrznitev odplačevanja. Če pa so se Vam dohodki zmanjšali, se poskusite dogovoriti za manjše mesečne obroke, ki jih boste zmogli.
Pri dogovarjanju se postavite v vlogo upnika in poskusite razumeti, da upnikov cilj ni vaš finančni zlom, ampak želi zgolj poplačilo svoje terjatve.
V očeh upnika morate nastopiti kredibilni. Tako bo lažje verjel, da bo z dogovorom z vami hitreje in enostavneje poplačan. Večini upnikov je jasno, da je bolje, da z dolžnikom doseže dogovor, ki ga dolžnik dejansko lahko izpolni, kot pa da se njegove terjatve kopičijo do te mere, da jih dolžnik ni več zmožen poplačati.
Zato bodite v takšni situaciji Vi tisti, ki storite prvi korak. Kontaktirajte upnika, mu predstavite situacijo in predlagajte konkretno rešitev, kako boste svoj dolg poplačali.
Vprašajte se, komu bi kot upnik v takšni zadevi raje ugodili? Nekomu, ki se je izogibal Vašim klicem, opominom in se Vam je oglasil šele, ko ste začeli rubiti njegovo premoženje. Ali nekomu, ki Vas je poklical sam, Vam razjasnil situacijo in ponudil konkreten predlog?
Kaj storiti, ko smo v izvršbi
Še vedno pa se pogosto zgodi, da upniki takšni prošnji ne ugodijo in rezultat je sodna izterjava - izvršba. Če pride do dejanske izterjave, boste poleg dolga nosili tudi stroške izvršbe in obresti, ki v veliko primerih hitro presežejo začetni dolg.
Tudi, ko je izvršba že aktivna, pa je mogoč dogovor z upnikom, ki lahko izvršbo odloži (začasno ustavi).
e-obrazec: Sporazum o obročnem odplačilu dolga |
|
Sporazum o obročnem odplačilu dolga |
Tudi v postopku izvršbe bodite na tekočem z samim postopkom in v primeru, da je to potrebno ukrepajte.
Pri izvršbi je pomembno, da poznate kakšne so omejitve postopka. Pri rubežu na vašo plačo vam mora ta na računu ostati vsaj 76% bruto minimalne plače (50% pri izvršbi zaradi preživnine). Določeni prejemki pa so povsem izvzeti iz izvršbe.
Če preživljate otroke, družinske člane ali drugo osebo, ki jo morate preživljati po zakonu, vam mora ostati dodaten znesek.
Osebni stečaj
Osebni stečaj je pogosto zadnja možnost, h kateri se lahko zatečete. Stečajni postopek ustavi skoraj vse izvršilne postopke, dolgovi pa se nato rešujejo v postopku stečaja.
V osebnem stečaju se poskuša skozi sam postopek v največji možni meri poplačati Vaše dolgove, ter posledično omogočiti, da lahko po zaključku stečaja, spet zaživite normalno življenje.
Vendar pa se morate zavedati, da boste v primeru, da se zanj odločite izgubili svoje premoženje, saj se bo le-to uporabilo za poplačilo Vaših upnikov.
e-obrazec: Paket osebni stečaj
|
|
Paket osebni stečaj |
Poiščite pomoč
Čeprav je to za marsikoga najtežji korak, pa je včasih nujno poiskati pomoč.
Bodisi pri humanitarnih organizacijah, bodisi na Centru za socialno delo.
Ker se marsikdo boji zaprositi za socialno pomoč, ker bi jo moral vračati, je potrebno omeniti, da prejemniku socialne pomoči ni potrebno vrniti. Je pa res, da jo bodo verjetno morali vrniti njegovi dediči, če bo prišlo do dedovanja njegovega premoženja.
Povežite se z nami...
Koristne povezave v zvezi s člankom:
Pravni dokumenti:
Stečaj in prisilna poravnava:
Članki:
Pravna pomoč: